S chuťou ku zdraviu

V spolupráci s pani Janicou Malek Lacovou, vám počas tohto roka prinášame seriál, kde sa dozviete veľa zaujímavých rád a tipov k zdravému stravovaniu. Okrem pravidelných článkov bude súčasťou seriálu aj zaujímavý recept s použitím korení Nahrin, ktorý nájdete vždy v sekcii Rady a tipy – Recepty. 

 

Na Slovensku sa Vianoce oficiálne končia na Troch kráľov. V rôznych našich regiónoch však pretrvávajú tradičné sviatočné podujatia až do konca januára, a to platí aj pre naše stravovanie – rezne, majonézové šaláty a vianočné pečivo dojedáme až do Hromníc. Ak chceme nášmu telu pomôcť rýchlo sa po sviatkoch zregenerovať, mali by sme si druhý mesiac v roku vyhradiť na ľahký očistný pôst a vynechať zo svojho jedálnička ťažké jedlá bohaté na tuky a cukry. Cieľom je odľahčiť sa a podporiť tráviaci trakt.

Na čo by sme sa mali zamerať?

Zvýšiť príjem čistej vody
Pitie vody nám pomáha odplavovať nahromadené „sviatočné“ toxíny z tela a udržiavať správnu hydratáciu organizmu.

Zvýšiť príjem čerstvého ovocia a zeleniny
V zimných mesiacoch prijímame menej čerstvého ovocia a zeleniny, čo je pre naše podnebné pásmo prirodzené. Nesmieme však zabúdať na potrebné vitamíny, minerálne látky a antioxidanty, ktoré pomáhajú udržať naše zdravie v dobrej kondícií.

Obmedziť príjem jednoduchých sacharidov
Zvýšená konzumácia jednoduchých sacharidov (cukor, sladkosti, sladené nápoje…) je spojená so zvýšeným rizikom obezity a s ostatnými civilizačnými chorobami. Preto je pri zostavovaní nášho menu dôležité zamerať sa na komplexné sacharidy, ktoré nájdeme v celozrnných potravinách, strukovinách v zelenine či orechoch.

Obmedziť živočíšne bielkoviny
Proteíny sú pre naše telo dôležité, avšak ak chceme organizmus odľahčiť, zamerajme sa aspoň na istý čas na rastlinné bielkoviny. Medzi ich najlepšie zdroje patria už spomínané strukoviny (červená šošovica, cícer, mungo), produkty zo sóje (tofu, tempeh), orechy (mandle, pistácie, kešu), semienka (konopné, chia, tekvicové semienka) a pseudoobilniny ako quinoa či amarant.

Podporiť očistu olejmi a bylinnými čajmi
Svoje trávenie môžeme užívaním rôznych olejov ako je Bodliakový olej s ľanom a pšeničnými klíčkami, ale aj pitím čajov a obohatením pokrmov o bylinky. Medzi tie najvhodnejšie pre prípravu čajov patrí repík, pestrec, šalvia, žihľava a mäta. Bylinky majú taktiež vplyv na chuť a vôňu pokrmov, navyše hrajú dôležitú úlohu pri aranžovaní. Siahnuť môžete po petržlene, bazalke, oregane, rozmaríne, tymiane, kôpri či pažítke. Dajú sa pohodlne pestovať aj doma za oknami, potrebujú len dostatok svetla a vody. Vedeli ste, že petržlen a kôpor sú bohaté na vitamín C?

 

Netreba sa obávať, že v očistnom období nemôžeme nič konzumovať, opak je pravdou. Strava má byť za každých okolností pestrá, farebná a vyvážená. Vyskúšajte recept na zdravé, chutné a zároveň jednoduché jedlo vhodné práve na toto obdobie – Quinoa s pečeným tofu, brokolicou a mandľami.

Kto je Janica Malek Lacová?
Stojí za značkou JEM INÉ, ktorá sa špecializuje na vzdelávanie v oblasti zdravej výživy a tvorí jednoduché recepty s využitím lokálnych zdrojov. Je držiteľkou titulu ambasádorky zastupujúcej Slovensko, ktorý jej udelila Nadácia Jamieho Olivera – Food Revolution Foundation.