Prírodné esenciálne oleje Just sú vyrobené zo 100 % rastlinného materiálu. Esenciálne oleje sú nemastné rastlinné oleje z liečivých rastlín v koncentrovanej forme. Prírodné esencie sa zvyčajne získavajú parnou destiláciou alebo lisovaním a sú ideálne pre terapeutické aplikácie.
História esenciálnych olejov
Poznatky o pozitívnych účinkoch esenciálnych olejov siahajú do dávnej histórie. Už starí Egypťania poznali dezinfekčné vlastnosti olejov a používali ich na mumifikáciu. V Európe sa cielené používanie 100 % čistých esenciálnych olejov objavilo až počas prvej svetovej vojny. V tom čase sa prvýkrát začal používať termín „aromaterapia“, o čo sa vo veľkej miere zaslúžil Francúz René-Maurice Gattefossé. Zranených ošetroval éterickými olejmi a pomocou vzácnych rastlinných esencií pomáhal raneným po fyzickej i psychickej stránke. Okrem toho používanie éterických olejov posilnilo vôľu chorých žiť a prispelo k ich rýchlejšiemu zotaveniu.
Kde sa nachádzajú esenciálne oleje?
Esenciálne oleje sa získavajú zo všetkých častí rastlín, ktoré sa považujú za aromatické. Môžu to byť plody, kvety, kôra, listy alebo korene rastlín. Z približne 250 000 rastlín, ktoré veda pozná, však existuje len veľmi malá časť druhov, ktoré produkujú esenciálne oleje. Tento podiel je len jedno percento!
Pomocou rôznych extrakčných metód možno cennú esenciu z rastlín vyňať a znova použiť. Využívajú sa divoké ale aj tradične či ekologicky pestované rastliny. Každý región má pritom svoje vlastné špecifiká, ako je pre Turecko a Indiu ruža, Austráliu čajovník a južné Francúzsko levanduľa.
Kvalita má svoju cenu
Kvalita a čistota sú rozhodujúce kritériá účinnosti a ceny esenciálnych olejov. Pre kvalitu esencií je rozhodujúce, že rastliny sú pestované bez pesticídov, zberané v optimálnom čase a získavané správnym extrakčným procesom. Vysokokvalitné esencie pozostávajú zo 100 % aromatických rastlinných zložiek. Preto cenové rozdiely často súvisia so samotnými rastlinami, keďže len veľmi malá časť rastlín obsahuje éterické oleje. Okrem toho je podiel vonných látok v rastlinách často extrémne nízky.
Z toho vyplýva: čím viac rastlín je potrebných na výrobu, tým vyššia je cena éterického oleja.
Napríklad na jeden kilogram medovkového esenciálneho oleja potrebujete až 12 000 kilogramov medovky. Medzitým na výrobu jedného kilogramu esenciálneho oleja z ruže damascénskej potrebujete 3 500 až 4 000 kilogramov okvetných lístkov.
Aj keď sú teraz na trhu lacnejšie alternatívy, v podobe syntetických olejov, v žiadnom prípade nie sú terapeuticky účinné, pretože tieto oleje sú umelo namiešané látky, ktoré so svojimi prírodnými náprotivkami nemajú veľa spoločného.
Aromaterapia
Práve s praktickým využitím pozitívnych účinkov éterických olejov súvisí pojem aromaterapia. Ide o využitie čisto rastlinných esenciálnych olejov na terapeutické účely ale aj ako pomôcka na relaxáciu tela a mysle.
V aromaterapii je zážitok z vône kľúčový, pretože následné reakcie v mozgu môžu ovplyvniť naše pocity. Preto nie je prekvapením, že esenciálne oleje zohrávajú v aromaterapii dôležitú úlohu. O každom esenciálnom oleji sa hovorí, že má špecifický účinok, napríklad že vôňa pomarančového a citrónového oleja zlepšuje náladu a levanduľový olej má upokojujúci účinok. Esenciálne oleje sa však dajú využiť oveľa rozsiahlejšie. Spektrum účinkov éterických olejov je široké. V závislosti od rastliny majú relaxačný, povzbudzujúci alebo osviežujúci účinok. Dokážu uľaviť pri nepohode, zvýšiť koncentráciu, stimulovať zmyselnosť a sexualitu, podporiť zaspávanie, odbúrať úzkosť a mnoho ďalšieho. Vzácne esencie sa vstrebávajú dýchaním ale aj cez pokožku, najväčší absorpčný orgán s plochou okolo dvoch metrov štvorcových. Či už ako prísada do kúpeľa alebo ako prímes k masážnemu oleju.
O účinkoch našich esenciálnych olejov Just sa môžete presvedčiť na vlastnej koži. Éterické oleje z našej ponuky nájdete zaradené v kategóriách podľa ich hlavného využitia. Bližšie informácie k nim vám ochotne poskytne váš odborný poradca
Zdroj: blog Just Schweiz AG