EKO okienko

Už tradične si 22. apríla pripomíname Deň Zeme, ktorý upozorňuje ľudí na dôsledky ničenia životného prostredia.

„Po väčšinu histórie musel človek bojovať s prírodou, aby prežil; v tomto storočí si začína uvedomovať, že aby prežil, musí prírodu chrániť.“

Jacques-Yves Cousteau, francúzsky oceánograf

Deň Zeme

Prvýkrát sa Deň Zeme slávil 22. apríla 1970 v San Franciscu. Oficiálne ho založil John McConnel, ktorý sa rozhodol podporiť ekologické riešenia pre našu planétu a jeho cieľom bolo, aby sa Zem stala bezpečným miestom pre život. Základnou myšlienkou tohto dňa je upriamiť pozornosť na planétu, životné prostredie a jeho ochranu. V súvislosti s tým vzniká množstvo tipov a odporučení, ako napríklad triedenie odpadu, preferovanie bezobalového tovaru, úspora vody pri sprchovaní namiesto kúpeľa, darovanie alebo výmena oblečenia.

Ako ste na tom vy? Je vám táto téma blízka?

Rodina JUSTu je eco friendly

V JUSTe nám na životnom prostredí záleží a zároveň sa snažíme dodržiavať celý rad ekologických štandardov. Na streche švajčiarskeho Nahrinu v Sarnene, v sídle JUST CS v Prahe, ako aj na našej budove v Martine, máme fotovoltaické panely. Je to systém fotovoltaických článkov, ktoré priamo premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu. Celá budova je vykurovaná tepelnými čerpadlami, ktoré využívajú obnoviteľnú energiu z podzemnej vody. V kanceláriách ako aj na expedícii odpad separujeme – triedime papier, sklo a plast. Namiesto motorového vysokozdvižného vozíka používame elektrický. Výplňový materiál (Palespan Bio), ktorý si pravidelne nachádzate vo vašich balíkoch, je biologicky úplne rozložiteľný a je vyrobený z kukuričných otrúb. Dokonca aj obaja naši švajčiarski partneri volia recyklovateľné obalové materiály.

Švajčiarsky JUST sa pripája ku konzorciu EcoBeautyScore

Švajčiarsky JUST posunul svoje environmentálne aktivity o úroveň vyššie, zapojením sa do konzorcia, ktoré tvorí 36 kozmetických spoločností a spoločností zaoberajúcich sa osobnou starostlivosťou. Aké sú ciele konzorcia a v čom spočíva jeho prínos pre životné prostredie sa dočítate v článku JUST členom EcoBeautyScore Consortium.

Tak čo inšpirovali sme vás? Buďte tou hybnou silou vo svojom okolí. Začať môžete pomaly a postupne. Nikdy nie je neskoro myslieť a konať ekologicky. Každá pozitívna zmena sa predsa počíta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *