Nahrin a udržateľnosť

Naše dnešné správanie formuje našu budúcnosť. Preto spoločnosť Nahrin chce znížiť svoju ekologickú stopu, šetriť zdroje a vyrábať udržateľnejšie. Zaujíma vás, aké opatrenia šetrné k životnému prostrediu už táto švajčiarska spoločnosť stihla zaviesť? Čítajte ďalej.

ČO ROBÍ NAHRIN PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

1. 924 solárnych panelov na budove Nahrin
Od leta 2020 924 solárnych modulov generuje okolo 270 000 kWh energie na ploche 1 500 m2 . To zodpovedá požiadavkám na elektrinu približne 115 dvojčlenných domácností. Elektrickú energiu využívajú predovšetkým pre vlastnú potrebu. Okrem toho fotovoltický systém napája 4 vnútorné a 4 vonkajšie nabíjacie stanice pre elektromobily.

Fotovoltický systém v Sarnen, sídle spoločnosti Nahrin

v prevádzke od 10. 7. 2020
plocha 1 500 m2
924 solárnych panelov
9 km káblov
272 372 kWh energie ročne
zodpovedá potrebe elektriny cca 115 dvojčlenných domácností

2. Nahrin využíva hydroelektrickú energiu
Elektrina, ktorú si sami nevyrobia pomocou fotovoltického systému, pochádza z udržateľnej európskej vodnej energie.

3. Sídlo spoločnosti Nahrin v Sarnene je bez CO2
Od roku 1987 používajú geotermálne tepelné čerpadlá a efektívny systém rekuperácie tepla. To pokrýva približne 75 % ich požiadaviek na teplo.

4. Nahrin sa spolieha na energeticky úsporné LED osvetlenie
LED osvetlenie poskytuje dostatok svetla vo veľkých výrobných a logistických oddeleniach. To znižuje spotrebu energie a zaisťuje bezpečnosť na strojoch a pracoviskách.

5. Nahrin od roku 2016 nepoužíva palmový olej
Palmový olej prestala spoločnosť Nahrin používať v roku 2016. Ako alternatívu používajú švajčiarsky repkový olej, čím zároveň podporujú poľnohospodárstvo vlastnej krajiny. Krátke trasy obstarávania repkového oleja zároveň prispievajú k ochrane životného prostredia.

6. Pokiaľ je to možné, Nahrin používa suroviny zo Švajčiarska
Uprednostňujú prvotriedne suroviny zo Švajčiarska, ktoré používajú vo svojich produktoch. Napríklad soľ z Rýnskeho soľného závodu, horskú soľ z Bex vo Waadtland, repkový olej alebo cukor.

7. Nahrin používa etikety z PE fólie vyrobené z recyklovaných materiálov
Od jesene 2020 používajú na etikety plechoviek recyklovaný polyetylén. Etiketová fólia pozostáva zo 100 % recyklovaného materiálu. Z 50 % pochádza z likvidácie priemyselného a domáceho odpadu.

8. Nahrin biologicky odbúrateľné kávové kapsuly
Udržateľné balenie produktov je budúcnosť. Materiál kávových kapsúl Nahrin, s ktorými sa ale na našom trhu nestretnete, je založený na prírodných, obnoviteľných surovinách. Táto biomasa je 100 % biologicky odbúrateľná, obsahuje 0 % hliníka a 0 % plastu. Kapsuly spĺňajú európsku normu pre priemyselne kompostovateľné obaly (TÜV Austria, OK kompost INDUSTRIAL/EN 13432).

9. Nahrin používa recyklovaný papier ako výplňový materiál na prepravu balíkov
Už mnoho rokov používajú na doručenie poštou výplňový materiál vyrobený z recyklovaného papiera. Použitím špeciálneho stroja má udržateľný vypchávkový papier väčší objem a chráni produkty počas prepravy.

10. Nahrin dôsledne separuje odpad
Separovaniu a likvidácii papiera a kartónu sa venujú profesionálne už veľa rokov. To im umožňuje znížiť objem odpadu na minimum.

Zdroj: newsletter Nahrin 01/2023

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *