Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje stres ako stav úzkosti alebo psychického napätia spôsobeného ťažkou situáciou. Ide o prirodzenú ľudskú reakciu, ktorá nás podnecuje riešiť výzvy v našich životoch. Každý do určitej miery prežíva stres, no spôsob, akým naň reagujeme, výrazne ovplyvňuje našu celkovú pohodu.
Pociťovať stres v náročných situáciách, akými sú napríklad pracovné pohovory, školské skúšky, neisté zamestnanie či konflikty v rodine, je úplne prirodzené. Pre mnohých ľudí sa stres časom znižuje, keď sa problémová situácia zlepšuje alebo sa postupne naučia emocionálne zvládať situáciu. No tak, ako máme rozdielny prah bolesti, aj vnímanie stresu a stresových situácií je veľmi individuálne.
Ako si vieme pomôcť lepšie zvládať stres?
Existuje viacero rád, ktoré môžu pomôcť preklenúť nepríjemný pocit. Prvým krokom k zlepšeniu situácie je identifikovať príčinu či pôvod stresu. Identifikujte, čo vás stresuje a roztrieďte problémy podľa toho, ktoré majú riešenie a viete ich reálne zvládnuť a tie, ktoré ovplyvniť nedokážete. Snažte sa byť pri tom realistický, určite si priority a reálne ciele. Ak máte toho veľa, nezdráhajte sa požiadať o pomoc pri riešení alebo sa naučte povedať nie na ďalšie projekty a zadania.
Následne môžete vyskúšať niektoré z nasledujúcich odporúčaní na odbúranie stresu, alebo aj všetky:
- Buďte aktívni, cvičte – pravidelný pohyb zlepšuje nielen fyzické zdravie, ale aj to psychické. Pri aktivite sa uvoľníte a na daný problém sa dokážete pozrieť z iného uhla, s pokojnejšou mysľou.
- Doprajte si čas – je dôležité venovať čas aj sebe a nájsť rovnováhu medzi zodpovednosťou za druhých a vlastnou spokojnosťou, kde môžete zahrnúť individuálne výzvy, ako učenie sa nového cudzieho jazyka, hru na hudobný nástroj, či návštevu keramického kurzu.
- Dodržujte dennú rutinu – mať denný harmonogram môže pomôcť využiť čas efektívnejšie a cítiť nad ním väčšiu kontrolu (vyhradiť si čas na jednotlivé aktivity).
- Podpora – cítiť podporu blízkych, kolegov či priateľov má priaznivý vplyv na náladu, podobne funguje aj zapojenie sa do dobrovoľníckych aktivít, kde sa mení uhol pohľadu na rôzne problémy
- Zdravý životný štýl – vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám a drogám, doprajte si pestrú a rôznorodú stravu, pretože stále platí „V zdravom tele zdravý duch“.
- Dostatok kvalitného spánku – obmedzte používanie telefónu a počítača pred spaním, vyhnite sa večer ťažkým jedlám a kofeínovým nápojom; spite v tmavej, vyvetranej a tichej miestnosti, nie príliš vykúrenej; chodievajte spať a vstávajte približne v rovnakom čase.
- Techniky na odbúranie stresu – existuje viacero techník, stačí si len vybrať, či vám viac vyhovuje jóga, relaxačné dýchanie, meditácia. Okrem príjemnej hudby na zmysly pozitívne pôsobí aj príjemná vôňa. Esenciálne oleje na navodenie pohodovej atmosféry nájdete v kategórii Pokoj, spánok a vyrovnanosť.
- Nebuďte na seba prísny – myslite na pozitívne stránky svojho života, napíšte si veci, za ktoré ste vďačný.
Zdroje:
https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/stress
https://www.mentalhealth.org.uk/explore-mental-health/a-z-topics/stress
https://www.nhs.uk/mental-health/self-help/guides-tools-and-activities/tips-to-reduce-stress/