Jarná očista organizmu

Koniec zimy nesúvisí len s prebúdzajúcou sa prírodou, ale aj prebúdzaním ľudského organizmu. Ten zvyknú v tomto období potrápiť teplotné výkyvy, zvýšená fyzická námaha, zmena času i životosprávy. Mladší organizmus sa týmto zmenám zvyčajne prispôsobuje ľahšie ako človek v strednom či vyššom veku. Súvisí to s tým, že s pribúdajúcim vekom prestávajú očistné mechanizmy tela fungovať ako zamlada, pridružia sa poruchy trávenia podporené nesprávnym stravovaním. Trávenie sa spomalí, hrubé črevo „zlenivie“ a odpadové látky neodchádzajú z tela dostatočne rýchlo. 

Sprievodným javom jarnej únavy je nielen nedostatok energie, ale aj bolesti hlavy, malátnosť, nesústredenosť či zvýšená náchylnosť na infekcie. Našťastie ide len o prechodný jav, ktorého príznaky postupne ustupujú a trvá obvykle 1 – 3 týždne. 

Práve v tomto období je namieste jarná očista alebo detoxikácia, ak máte radšej tento výraz . Ide o eliminovanie toxínov z pečene a odstránenie nečistôt z tela. Nevnímajte to ako diétu, vďaka ktorej zhodíte nadbytočné kilá –  aj keď človek nikdy nevie. Je možné, že vás tento proces jarného omladenia, revitalizácie a očisty organizmu „nakopne“ k zdravšiemu životnému štýlu. 

 

Ako správne očistiť telo? 

  • Buďte aktívny – dôležitý je každodenný pohyb na čerstvom vzduchu, pričom záťaž by ste mali zvyšovať postupne, nie nárazovo.
  • Znížte príjem cukru a konzumáciu polotovarov – ich vysoký príjem môže viesť k obezite, ochoreniam srdca či cukrovke. Ideálne je úplne vynechať tieto produkty z nákupného lístka – čo nemáte doma, to vás nepokúša
  • Zdravá, pestrá, čerstvá a striedma strava – dôležité je mať stravu bohatú na vitamíny, minerály i antioxidanty (napr. bobuľové ovocie, kakao, zelenina, koreniny či zelený čaj). Snažte sa obmedziť jedlá zaťažujúce trávenie, hlavne tie mastné a vyprážané, a pokúste sa zvyknúť si jesť menšie porcie. Zvýšte prísun ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, orechov, zelených vňatí a prospešných rastlinných olejov.
  • Dostatočný príjem tekutín – ideálne je piť čistú vodu, nesladené čaje či minerálku. Existuje viacero názorov, koľko vody je vhodné vypiť denne. Niektoré uvádzajú 3,7 l pre mužov a 2,7 l pre ženy, v iných je hodnota určená napríklad vzorcom: váha v kg * 0,035 = denná spotreba tekutín. Pri zvýšenom príjme tekutín, sa ako dôsledok čistenia čriev vylučujú okrem usadenín aj telu prospešné látky. Nezabudnite preto ani na doplnenie stopových prvkov.
  • Obmedzte fajčenie – obmedziť fajčenie či úplne prestať fajčiť je náročné, ale pre očistu organizmu dôležité.
  • Obmedzte alkohol – naša pečeň spracúva väčšinu všetkého alkoholu, ktorý skonzumujeme, čo je pre tento orgán nesmierna záťaž. Ideálne je prestať úplne piť alkoholické nápoje alebo ich aspoň obmedziť.
  • Znížte príjem soli  – konzumácia vysokého množstva soli spôsobuje zadržiavanie vody v tele a má negatívny vplyv na srdcovocievny systém.
  • Baktérie prospešné pre tráviaci trakt – skvelým zdrojom zdravých baktérií sú zakysané mliečne produkty, ktoré priaznivo prispievajú k optimalizácii črevnej mikroflóry. Na prísun zdraviu prospešných baktérií by mali dbať hlavne ľudia užívajúci antibiotiká. V týchto prípadoch biely jogurt nebude stačiť, tu je vhodné siahnuť po výživových doplnkoch.
  • Doprajte si spánok a oddych – kvalitný spánok podporíte, ak nebude pred spaním používať mobilné telefóny či pracovať na počítači, miestnosť pred spaním vyvetráte a zatemníte. Môžete si dopriať aj nápoj na uvoľnenie, napr. Tea-Sana Relax, prípadne vyskúšať silu esenciálnych olejov z kategórie Pokoj, spánok a vyrovnanosť. 

 

Odľahčeniu jedálnička a zmene životosprávy v súvislosti s príchodom jari sa venuje aj prvá časť seriálu S chuťou ku zdraviu, ktorý pre nás pripravuje Janica Malek Lacová, špecialistka na zdravé stravovanie.   

 

 

 Zdroje:
https://www.uvzsr.sk
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body
https://herbariumprojekt.sk/recepty/jarna-ocista-docista-ako-prekonat-jarnu-unavu-a-dopriat-telu-ocistnu-sprchu-jarnymi-bylinkami/
https://www.zdravimkuspechu.sk/clanky/detoxikacia-hrubeho-creva/