Naše zdravie je závislé od príjmu vitamínov a minerálnych látok. Zohrávajú zásadnú úlohu pri udržiavaní nášho zdravia a pohody. Jednou z týchto dôležitých živín je horčík. Napriek veľkému významu je horčík často prehliadaný a podceňovaný.
Čo je horčík a prečo je dôležitý?
Horčík je dôležitá minerálna látka, ktorá v tele plní rôzne funkcie a má kľúčový význam pre zdravie. Je to esenciálna zložka, ktorá sa nachádza takmer vo všetkých bunkách. Telo dospelého človeka obsahuje približne 25 g horčíka. 60 % z toho je v kostiach, 30 % vo svaloch. Horčík si telo nevie vyrobiť samo, preto by sme ho mali konzumovať pravidelne. Horčík sa podieľa na viac ako 300 enzymatických reakciách v našom tele. Je dôležitý pre svalovú kontrakciu, pre srdcovú činnosť, komunikáciu medzi nervovými bunkami a medzi nervovými a svalovými bunkami. Podieľa sa aj na stavbe kostí a zubov. Okrem toho má veľký význam pre metabolizmus tukov a sacharidov – horčík je skutočne všestranný.
Koľko horčíka by som mal denne konzumovať?
Keďže naše telo si horčík nevie vyrobiť samo, musíme ho prijímať potravou alebo výživovými doplnkami. Živočíšne potraviny vo všeobecnosti nie sú také bohaté na horčík ako rastlinné. Potraviny bohaté na horčík zahŕňajú zelenú listovú zeleninu, ako je špenát, orechy a semená, napríklad mandle, kešu orechy, slnečnicové a tekvicové semienka, celozrnné obilniny ako ovsené vločky a hnedá ryža, strukoviny (fazuľa a šošovica), avokádo, banány a horká čokoláda (od 70 % obsahu kakaa).
Denná potreba horčíka sa líši v závislosti od veku a pohlavia, ale v priemere sa u dospelých pohybuje okolo 300 – 400 mg. Zdravý človek môže teoreticky pokryť svoje denné potreby zdravou a vyváženou stravou.
Význam horčíka pre športovcov
Horčík je obzvlášť dôležitý pre športovcov. Intenzívna fyzická aktivita môže zvýšiť nároky na túto minerálnu látku, pretože potením sa horčík prirodzene uvoľňuje z tela. V 2 litroch potu človek stratí približne 10 mg horčíka. Ten však podporuje svalovú kontrakciu a môže pomôcť predchádzať svalovým kŕčom a únave. Pre športovcov je preto dôležité zabezpečiť dostatočný príjem horčíka najmä počas intenzívnych tréningov či súťaží.
Nedostatok horčíka – príznaky a riziká
Jeme vždy zdravé a vyvážené potraviny? Rôzne štúdie spotreby v Nemecku a Švajčiarsku ukazujú, že veľká časť populácie nekonzumuje odporúčané množstvo zeleniny, strukovín, orechov či semienok. Ani na Slovensku tomu nie je inak.
Navyše približne štvrtina svetovej populácie má vysoký krvný tlak a tento trend má stúpajúcu tendenciu. Podľa Swiss Heart Foundation má vo Švajčiarsku zvýšený krvný tlak približne 1,5 milióna ľudí. Čoraz viac ľudí postihujú aj iné chronické ochorenia ako reuma či metabolické ochorenia ako cukrovka.
Nedostatok horčíka sa môže prejaviť krátkodobými príznakmi ako únava, svalové kŕče, nepokoj či poruchy spánku. Z dlhodobého hľadiska, a to je kľúčové, však nedostatočná hladina horčíka môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako sú srdcové choroby, osteoporóza či metabolické ochorenia.
Úloha suplementácie horčíka
Vyvážená strava je najlepší spôsob, ako doplniť svoju dennú potrebu horčíka. Pre niektorých ľudí však môže byť ťažké získať dostatok horčíka samotnou stravou. Či už kvôli nízkej schopnosti tela absorbovať horčík alebo kvôli nedostatočnému príjmu. V týchto prípadoch môžu byť užitočné výživové doplnky s obsahom horčíka, medzi ktoré patrí aj naša jarná novinka Magnézium komplex.
Zaujímali nás názory zákazníkov, ktorí už Magnézium komplex vyskúšali. Ohlasy boli skvelé. Niektorí naši zákazníci pociťujú menšiu únavu, lepší a kvalitnejší spánok. Iní si pochvaľujú dobrú znášanlivosť žalúdkom a zvýšenie koncentrácie.
Neváhajte sa poradiť so svojím odborným poradcom, možno aj on už tento produkt vyskúšal a podelí sa s vami o vlastné skúsenosti.
Zdroj: blog Nahrin AG