Krása ide cez žalúdok

Aj naša strava má veľký vplyv na stav pleti. Koža, ktorá je s rozlohou okolo 2 m2 naším najväčším orgánom, sa obnovuje každé štyri až šesť týždňov: vrchná vrstva kože sa odlupuje vo forme odumretých buniek a následne sa obnovuje. Na tomto procese sa podieľajú rôzne živiny. Ak nie sú dostupné v dostatočnom množstve, tento proces nemôže správne fungovať, čo sa okamžite prejaví na zdraví pokožky. Príslovie „Skutočná krása pochádza zvnútra“ tu platí doslovne. V nasledujúcom článku sa dočítate, ktoré živiny sú obzvlášť dôležité pre zdravú a krásnu pleť a kde ich možno nájsť!

VITAMÍN E
Vitamín E zohráva významnú úlohu v kožnej bariére: vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam chráni pokožku pred voľnými radikálmi. Voľné radikály vznikajú napríklad pri príliš intenzívnom slnku a v dôsledku toho môžu zničiť kožné tuky, bunkové membrány a štrukturálne proteíny. S oslabením kožnej bariéry vznikajú v koži drobné trhlinky, ktoré môžu viesť k začervenaniu, vráskam a vzniku kožných ochorení, ako je neurodermatitída. Vitamín E sa nachádza vo významných množstvách v pšeničných klíčkoch, slnečnicových a kukuričných klíčkoch, ako aj v mandliach a lieskových orechoch. Vitamín E nájdete napríklad v našich Narosanoch alebo ľadových čajoch.

VITAMÍN D
Produkcia nových kožných buniek a tým aj procesy hojenia pokožky sú procesom závislým od vitamínu D, pretože vitamín D riadi na to potrebné látky. Ak je prísun vitamínu D nedostatočný, pokožka sa stenčuje a vysušuje, zvyšuje sa tvorba vrások a postupne sa znižuje bariérová funkcia pokožky. Štúdie tiež ukázali, že stabilná hladina vitamínu D môže prispieť k rýchlejšiemu hojeniu pri viacerých kožných ochoreniach, ako je akné, ekzém alebo neurodermatitída. Vitamín D je produkovaný v našej koži samotným vystavením slnečnému žiareniu, ale nachádza sa aj v rybách, vajciach, syroch, hubách a masle. Dobrým zdrojom vitamínu D spomedzi Nahrin produktov sú naše Kapsuly s vitamínom D a vápnikom.

VITAMÍN A
Vitamín A a jeho prekurzor beta-karotén sú kľúčové pre tvorbu kožných buniek a tvorbu kolagénu v našom spojivovom tkanive. Spojivové tkanivo určuje pevnosť pokožky a má význam pri zachovaní jej hydratácie. Ak je nedostatok vitamínu A alebo betakaroténu, prejaví sa to suchosťou pokožky a vznikom vrások. Betakarotén je navyše jedným z antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným stresom a významne tak prispievajú k spomaleniu starnutia pokožky. Betakarotén sa opakovane spája aj s ochranou pred slnkom. Pri vysokom príjme betakaroténu sa jeho nadbytok ukladá okrem iného aj v pokožke. Tieto usadeniny sfarbujú pokožku do oranžova až do hneda, čo by mohlo zvýšiť jej ochranný slnečný faktor. Taká je teória. Účinok betakaroténu ako prirodzeného ochranného štítu pred škodlivým UV žiarením však podľa zistení Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín nie je dostatočne vedecky dokázaný. Preto by ste sa pri opaľovaní nemali zaobísť bez opaľovacieho krému!
Dobrým zdrojom vitamínu A sú živočíšne potraviny, ako pečeň, maslo, vajcia a ryby. Rastlinným zdrojom vitamínu A a betakaroténu je žltooranžová zelenina a ovocie ako mrkva, paprika, tekvica a sladké zemiaky, ale aj zelená zelenina ako kel, mangold a rukola. Mimochodom, betakarotén sa nachádza aj v našom Narosane pomaranč!

BIOTÍN
Biotín zohráva veľmi dôležitú funkciu v zdraví pokožky. Podieľa sa na tvorbe keratínu, ktorý je obsiahnutý v pokožke ako štrukturálny proteín. Podporuje vlastnú regeneráciu pokožky a rast buniek. Nedostatočný prísun biotínu môže viesť k suchej a podráždenej pokožke a zápalom ústnych kútikov. Biotín možno v podstate nájsť v mnohých potravinách, ale zvyčajne len v nízkych koncentráciách. Na splnenie požiadavky biotínu sú obzvlášť vhodné vnútornosti, vaječné žĺtky a kvasnice, ale vhodné sú aj orechy, ovsené vločky, sójové bôby, huby a pšeničné klíčky. Biotín sa nachádza aj v našich kapsulách z prosa Hair & Nails a prispieva tak ku krásnej a zdravej pokožke!

VITAMÍN C
Podobne ako vitamín D, aj vitamín C chráni pokožku pred voľnými radikálmi a tým aj pred poškodením kolagénovej štruktúry. Okrem toho vitamín C stimuluje tvorbu kolagénu, a preto je nevyhnutný pre obnovu buniek. Štúdia tiež dokázala, že vitamín C podporuje hojenie rán a dokáže predchádzať stareckým škvrnám. Ten súvisí so skutočnosťou, že vitamín C bráni tvorbe melanínu, tmavohnedého pigmentu v koži.
Konzumácia ovocia a zeleniny je nevyhnutná pre dostatočný prísun vitamínu C. Podľa Švajčiarskej spoločnosti pre výživu by to malo byť 5 porcií denne, najlepšie v rôznych farbách! Inak môžete nájsť vitamín C aj v Narosanoch a ľadových čajoch Nahrin.

ZINOK
Stopový prvok zohráva v zdraví pokožky rôzne úlohy, napr. sa podieľa na tvorbe kolagénu a hojení rán. Je tiež dôležitým antioxidantom a pôsobí tak proti starnutiu pleti. Kvôli jeho rôznorodým funkciám sa nedostatok zinku často podieľa na kožných problémoch. Štúdie preukázali súvislosť medzi nedostatkom zinku a neurodermatitídou a akné.
Zinok sa nachádza najmä v mäse, rybách, syroch, sóji, orechoch a tiež v našich kapsulách „Hair & Nails“.

Zdroj: Nahrin Aktuell 3/2022