Starostlivosť o pokožku v lete

V lete sa cítime dobre takmer kdekoľvek, či už stanujeme na brehu jazera, dovolenkujeme pri mori, na horách, na chalupe či záhrade. Pre našu pleť je však leto náročným obdobím a bez potrebnej starostlivosti to nemusí dobre dopadnúť. Aj keď slnečné lúče nám všetkým prospievajú a vďaka nim sa v tele zvyšuje produkcia vitamínu D, predsa len je potrebné pokožku v lete chrániť a dopriať jej nevyhnutnú hydratáciu.


Akné

Vplyvom horúčavy, prachu a potu je pleť v lete náchylnejšia na tvorbu vyrážok a uhrov, preto nepodceňujte pravidelné čistenie pokožky, používanie denného krému a prípadne aj masky na tvár. Spotenú tvár jemne osušte papierovou servítkou či bavlneným uterákom, ktoré pot vysajú. Určite si tvár nešúchajte, alebo nepretierajte rukou, to môže ešte viac podráždiť pleť a rozšíriť prenos baktérií. Ak má vaša pleť sklony k začervenaniu, prípadne je celkovo problematická, upokojenie jej môžu poskytnúť Tea Tree olej alebo krém s manukou a rosalinou. 

 

Slnenie
Príliš časté či intenzívne vystavenie sa slnečnému žiareniu pokožku stresuje a môže mať veľmi škodlivé účinky. Na vine je UV žiarenie, ktorého poznáme tri druhy: UV-A, UV-B a UV-C. Zatiaľ čo UV-C žiarenie sa bežne nedostane na zemský povrch, UV-A a UV-B preniká hlboko do pokožky a môže ju poškodiť. Nadmerné UV-B žiarenie má za následok začervenanie (spálenie) alebo zhnednutie pokožky a UV-A žiarenie vedie k predčasnému vráskaveniu. UV žiarenie je podľa odborníkov hlavnou príčinou predčasného starnutia pleti.

Pred vystavením sa slnku preto použite opaľovací krém či sprej s minimálnym filtrom SPF 30+, ideálne vodoodolný. Krém nezabudnite aplikovať na pokožku a tvár približne 15 – 30 minút pred vystavením sa slnku a „náter“ opakovať každé dve hodiny, prípadne po plávaní. Nezabudnite natrieť aj krk, uši a dekolt a na pery použiť balzam s ochranným faktorom. Po opaľovaní je ideálne použiť jemné hydratačné mlieko alebo krém.

Čo ak ste to predsa len so slnením trošku prehnali?

  • Určite sa vyhnite ďalšiemu vystaveniu sa slnečným lúčom a spálenú pokožku ochlaďte studenou sprchou (pozor nie príliš ľadovou, to by mohlo pokožke spôsobiť ďalšie poškodenie).
  • Vyhnite sa použitiu parfumov a tonikov s obsahom alkoholu, ktoré by mohli rovnako spôsobiť ďalšie podráždenie.
  • Nezabudnite pokožku ošetriť jemným hydratačným mliekom alebo krémom. Z našej Sezónnej ponuky je ideálny Balzam po opaľovaní. Ak ho však doma nemáte, ako prvá pomoc poslúži i Nechtíkový krém na upokojenie pokožky a podporu jej regenerácie.


Hydratácia
V lete je potrebné zvýšiť príjem vody, ktorá udržiava pokožku hydratovanú. Pite častejšie a po menej, nie až keď sa cítite vyslovene smädný. Jedzte viac ovocia a zeleniny, ktoré vás ochladia zvnútra. Niektoré z nich sú zároveň významným zdrojom betakaroténu, ktorý pomáha pokožke udržať bronzové opálenie a zároveň chráni kožné bunky pred poškodením vplyvom voľných radikálov. Okrem mrkvy môžete siahnuť aj po paradajkách, špenáte, brokolici alebo NahroDerme, ktorý je každoročne súčasťou našej Sezónnej ponuky.
Pre hydratáciu pokožky používajte ľahké hydratačné mlieka alebo hydratačný krém a myslite aj na doplnenie kyseliny hyalurónovej, ktorá sa počas rokov z pokožky vytráca a s kolagénom tvorí zdravý základ pre mlado vyzerajúcu a zdravú pleť.

Užitočné tipy na záver:

  • Nezabúdajte na slnečné okuliare s UV filtrom, pokrývku hlavy či ochranu pokožky vhodným oblečením.
  • Uprednostnite ľahké a voľné oblečenie z bavlny, či merino vlny. Obtiahnuté oblečenie so syntetických tkanín môže zvýšiť nepríjemný pocit a spôsobiť zvýšené potenie.
  • Vyhýbajte sa priamemu poludňajšiemu slnku.
  • Menej je niekedy viac – krátka vlažná sprcha s jemným sprchovým gélom v lete dokonale osvieži.
  • Telové mlieko aplikujte priamo po sprchovaní, kým je pokožka vlažná a póry sú otvorené.
  • Nezabudnite svoju pokožku v letných mesiacoch chrániť aj pred dotieravým bodavým hmyzom repelentnými prostriedkami. Z našej ponuky je to inovovaný Sprej proti insektom.

 

Prajeme krásne leto plné pohody a skvelých zážitkov.

 

Zdroj:
JUST- summer edition
https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/prevent-summer-skin-problems
https://www.cyclinguk.org/article/cycling-guide/cycling-heat