Ruky, nástroj náš každodenný

Typickými znakmi pokročilého veku sú kostnaté ruky, jemné vrásky, vystupujúce žily a cievy, ako aj “vyryté” starecké škvrny. Na rozdiel od tváre sa stopy života na rukách nedajú len tak skryť mejkapom, či dokonca zahladiť plastickou procedúrou. Možno aj z tohto dôvodu niektoré známe osobnosti ako Karl Lagerfield či Madonna nosili či nosia rukavičky. Má to určite svoje opodstatnenie, nakoľko tento módny doplnok dokáže chrániť ruky pred prílišným slnením a tým aj pred stareckými škvrnami. V skutočnosti je vystavenie UV žiareniu jednou z hlavných príčin vzniku hyperpigmentácie. Svoju úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory ako genetická predispozícia alebo hormonálne vplyvy.

Koža na chrbte ruky je veľmi tenká, nemá takmer žiadne tukové tkanivo alebo mazové žľazy a tiež stráca schopnosť tvoriť lipidy. Na dlaniach je naopak nadpriemerne veľa potných žliaz, no chýbajú im mazové žľazy, ktoré sú potrebné na vytvorenie ochranného hydrolipidového filmu.
Zvyčajne nechránené oblečením, ruky a rovnako aj tvár, sú neúprosne vystavené vonkajším vplyvom, ako je klíma či UV žiarenie. Regeneračný proces sa rokmi citeľne znižuje, výsledkom sú často suché, popraskané ruky a v horšom prípade zápaly, ktorých liečba môže byť niekedy zdĺhavá.

Tipy a triky na ruky v top forme

Peeling rúk
Čistenie rúk peelingom do hĺbky pórov jemne odstraňuje odumreté kožné bunky a zanecháva ruky jemné a hebké.

Kúpanie rúk
Dobre temperovaný kúpeľ rúk, napríklad so Santalovou esenciou, je pre ruky neopísateľne blahodarný a zanechá vo vás pocit ako zamat a hodváb. Pokožka, mierne zmäkčená teplom, dokáže lepšie absorbovať účinné látky z ošetrujúcich prípravkoch. Kutikuly sa tiež stanú vláčnymi a mäkkými.

Krém, krém a ešte raz krém
Súčasťou nášho skrášľovacieho rituálu je, že si na tvár nanášame pleťové mlieko ráno a večer. Ruky sú vždy trochu zanedbávané, hoci aj ony si zaslúžia všestrannú starostlivosť. Rozmaznávajte ich niekoľkokrát denne Sérom na ruky proti škvrnám a zápalom.

UV ochrana
Najmä oblasti pokožky vystavené UV žiareniu, ako sú chrbty rúk a predlaktia, by ste mali chrániť opaľovacími prípravkami zakaždým, keď ste vonku.

Masáž rúk
Dopriali ste si niekedy masáž rúk? Profitujú z nej najmä ľudia, ktorí si ruky v bežnom živote veľmi namáhajú. Pravidelná masáž stimuluje krvný obeh v rukách, vďaka čomu sú pružnejšie. A takto to funguje: zložte ruky a palcom druhej masírujte dlane jednej ruky v malých kruhoch. Potom uvoľnite prst a ohnite pravý prstenník – palcom tlačte na miesto, kde sa dotýka dlane, na približne sedem sekúnd. Potom vymeňte ruky a zopakujte cvičenie. Nakoniec si energicky premasírujte ruky ako pri umývaní – tým sa zvýši prietok krvi.

Prirodzene krásne nechty
Časté lakovanie nechtov rýchlo vedie k nepeknému žltému sfarbeniu. Kyselina citrónová môže pomôcť úplne prirodzeným spôsobom. Votrite si čerstvo odrezaný citrón priamo cez nechty. Upozornenie: Nepoužívajte na citlivú, podráždenú alebo zlomenú kožtičku. Nakoniec dôkladne umyte. Na následnú starostlivosť sa odporúča kožný funkčný olej s jemným dodatočným efektom prirodzene lesklých nechtov.

Len s rukavicami
Čistiace prostriedky môžu porušiť citlivú pokožku rúk. Napriek tomu mnohé ženy pri domácich prácach nepoužívajú rukavice. Chyba, pretože pri každom kontakte s čistiacimi prostriedkami a prostriedkami na umývanie riadu sa z pokožky stiahne vlhkosť. Z dlhodobého hľadiska to podporuje tvorbu vrások.

 

Vzrušujúce fakty o vašich rukách

  • Ruka sa skladá z 27 kostí, čo znamená, že obe ruky spolu tvoria štvrtinu všetkých kostí v našom tele.
  • Palec, ktorý je oproti ostatným prstom, umožňuje takzvaný pinzetový úchop a obľúbené lusknutie prstami.
  • Dvojnásobný šampión Formuly 1 Fernando Alonso si dal poistiť dva palce. Vraj majú hodnotu 10 miliónov €. A ruky gitaristu Rolling Stones Keitha Richardsa majú hodnotu takmer 900 000 €.
  • Ľudia majú schopnosť hádzať loptičky rýchlosťou až 160 km/h.
  • V každej dlani je 17 000 zmyslových buniek, ktoré absorbujú tlakové, pohybové a vibračné podnety – to je približne 170 na centimeter štvorcový.
  • Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako nechty na nohách, pričom najrýchlejšie rastie necht na prostredníku.
  • 12,6 % všetkých mužov sú ľaváci, zatiaľ čo iba 9,9 % všetkých žien sú ľaváčky
  • Najdlhšia mužská ruka meria 32,3 cm, najdlhšia ženská ruka 25,5 cm.
  • Skúste ohnúť malíček bez toho, aby ste pohli prstenníkom. Sotva sa vám to podarí, pretože za pohyb oboch je zodpovedný iba jeden sval.

 

Tento článok bol voľne prevzatý z blogu švajčiarskeho výrobcu JUST Schweiz AG.